foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Witam

na mojej stronie

Main Menu

Login Form

apka dla samochodu 2Trudno znaleźć dzisiaj samochód bez komputera pokładowego, który kontroluje wszystkie parametry pojazdu. Ale nie tylko – komputery pokładowe pozwalają słuchać muzyki, komunikować się z innymi, informują o utrudnieniach na drodze, a nawet dbają o bezpieczeństwo podróżujących.

Wiele film motoryzacyjnych ma swoje działy informatyczne, ale w cenie jest także outsourcing IT. Nie wszystko opłaca się w końcu robić własnym sumptem – niektóre aplikacje webowe do samochodu wygodniej i taniej zlecić na zewnątrz. A czasem producenci kupują gotowe oprogramowanie, np. nawigację.

Jakiego rodzaju programy pojawiają się w naszych samochodach?

Nawigacja to oczywiście pierwsza aplikacja, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o oprogramowaniu w motoryzacji. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej! Oprogramowanie dedykowane branży motoryzacyjnej jest bardzo szerokie. Wszystko zaczyna się od układów sterowania i kontroli – poszczególne aplikacje pilnują poziomu oleju czy paliwa, ale upewniają się, że wszystkie podzespoły są sprawne. Bardziej zaawansowane technologie IT monitorują otoczenia i zachowanie kierowcy i analizują zebrane dane – dzięki nim samochód może się bezpiecznie zatrzymać, gdy wydarzy się coś niespodziewanego. Tak jest, aplikacje bezpieczeństwa to nie tylko sygnały dźwiękowe, gdy zderzak zbliża się do przeszkody. Dzisiaj oprogramowanie samochodu zakłada, że kierowca może zasnąć albo dostać ataku serca. Systemy informatyczne w pojazdach potrafią nawet odczytywać znaki i dostosowywać do nich prędkość. Firmy zajmujące się outsourcingiem IT przygotowały też takie aplikacje, które w sytuacji zagrożenia łączą się z numerami alarmowymi lub infolinią ubezpieczyciela.

apka dla samochodu 1A to wszystko to wciąż mało. Wielkie firmy pracują przecież nad pojazdami autonomicznymi. A to oznacza, że ich zespół to nie tylko mechanicy, a przede wszystkim software house, który pracuje nad „mózgiem” samochodu, by ten był maksymalnie bezpieczny dla podróżujących i otoczenia.

Możemy więc przypuszczać, że branża motoryzacyjna i IT będą związane ze sobą coraz bardziej, a naszymi samochodami będą kierować komputery i dedykowane aplikacje. Czy to dobrze? Wszystko się dopiero okaże.