foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Witam

na mojej stronie

Main Menu

Login Form

fast gecdee13d2 640Zawody motoryzacyjne od wielu lat mogą się pochwalić niezwykłą renomą nie tylko wśród facetów, ale również kobiet. Olbrzymia prędkość, zapach kurzu a także silne wrażenia oddziałują nie tylko na rajdowców, ale również kuszą widzów. Rajdy łączą się jednakże również z wielkim niebezpieczeństwem. Często dochodzi do stłuczek i zderzeń z barierami, które w tożsamym stopniu wynikają z stanu pojazdu, jak również samopoczucia prowadzącego. Jak wobec tego zaopatrzone jest wsparcie medyczne na rajdach? Jak koordynatorzy wydarzenia starają się zapobiec kolizjom?

Wszelki kierowca, który jest zapisywany do wyścigu, przechodzi wpierw stosowne testy. Poza zdrowymi kończynami i głową, powinien posiadać również prawidłowo funkcjonujący układ krążenia. Wytwarzająca się w ciągu rajdu adrenalina jest w stanie sprawić dotkliwy wzrost ciśnienia. Żeby posiadać pełne przekonanie, że każdy kierowca nie ma problemów z ciśnieniem ekipa medyczna w stałym zestawie ma ciśnieniomierz nadgarstkowy omron. Natomiast w przypadku większych nadgarstków czy też uszkodzenia również mankiety do ciśnieniomierzy.


Zdarza się także tak, że mimo korzystnych rezultatów testów przed zawodami, potrafi dojść np. do spadku cukru, a wówczas pomoże cukier skrobiowy. Równie prawdopodobną sytuacją jest wada trzustki. Nie uniemożliwia to kierowcy współuczestnictwa w zmaganiach wobec tego igły insulinowe bezspornie się przydadzą. W wsparciu medycznym rajdów potrzebne są naturalnie bandaże i gaza, leki na problemy żołądkowe czy żele na zatarcia.

W ekstremalnych wypadkach, w których narażone znajduje się życie kierowcy, koniecznym wyposażeniem są kroplówki, a nawet krew. Niejednokrotnie zdarza się, że z przyczyny wypadku zawodnik ma naruszone płuca. Trzeba w takim przypadku wyręczyć go w wymianie powietrza zanim nie zostanie dowieziony do kliniki, do tego użytkuje się koncentrator tlenu. Na dodatek w sytuacji utraty świadomości niezbędne jest podłączenie poszkodowanego pod monitor oddechu i serca, aby na bieżąco sprawdzać funkcjonowanie ciała.

motorcycle g4495a2112 640Przy tak niebezpiecznych turniejach jak wyścigi motoryzacyjne, odpowiednie wyposażenie medyczne to podstawa. Frajda jaką wyścigi dają fanom oraz opcja zorganizowanego poświęcania się tejże namiętności są ważne, jednakowoż najistotniejsze jest życie zawodników. Należy mieć świadomość jak ogromna kompetencja wymagana jest na organizatorach jak również grupach pracujących z rajdowcami, a na co nierzadko nie zważa się.