jazda samochodemOdpowiedź na ów dylemat może wydawać się oczywista – miłuję samochody. Oczywistość następna – nie lubię latać samolotem. Nie jest to być może strach paraliżujący, jednakże za każdym razem, zwłaszcza podczas startu, czuję się niezmiernie niepewnie. W zasadzie jednak wolę zwiedzanie autem z totalnie odmiennego powodu.

Wybierając się na urlop autem czuję, że zwiedzam i lepiej poznaję zagraniczne kultury. Raz trzeba się przypadkowo zatrzymać na noc w nieplanowanej lokalizacji, a to zorganizować coś bez należytej znajomości lokalnego dialektu, a jeszcze kiedy indziej – po prostu ktoś ciebie zaczepi i pocznie opowiadać historię swego istnienia. Nie poznasz tego wybierając jedynie samolot. Oczywiście super jest w trzy-cztery godziny przenieść się do ciepłych krajów a potem przez tydzień odpoczywać nad basenem i popijać kolorowe drinki. Na dłuższą metę tego typu spędzanie wakacji jest jednak zwyczajnie nudne.

Egzotyczne zwyczaje wskazane jest poznawać i – co też niezwykle ważne – nauczać tolerancji nasze pociechy. Naturalnie w tej kwestii podobnie powinno się zachować zdrowy rozsądek. Nie chcemy w końcu, żeby nasza pociecha wyrosła na osobę, która głupio powtarza modne hasła, które z czasem stają się parodią samych siebie. Z drugiej strony, tym bardziej niepotrzebne stanie się pielęgnowanie strachu przed tym, co nieznajome. Wyjazdy więc są wyśmienitym pomysłem na poszerzanie horyzontów – swoich i dodatkowo naszych dzieci. Można podszlifować język, poznać obce kultury i nade wszystko – dowiedzieć się co niemiara na temat historii państw, o których zwykle nie dowiadujemy się wiele na lekcjach geografii. Podróże autem – moim zdaniem – jeszcze mocniej w powyższym pomagają.

samochodem w ciepłe kraje

Odmienna sprawa, iż wczasy za granicą to zwykle dość droga zabawa. Nie każda rodzina jest w stanie sobie na to pozwolić – to oczywiste. Jakim sposobem zatem można jeszcze pokazywać pociechom odległe kultury? Filmy i seriale nie we wszystkich przypadkach są właściwym sposobem, gdyż de facto mnóstwo w nich uproszczeń i naciągania rzeczywistości. Zaś wszelkiego rodzaju programy dokumentalne są w stanie młodego człowieka błyskawicznie znużyć. Stąd może wykorzystać do tego np. kulinaria? Żebyście mnie dobrze zrozumieli - nasza kuchnia jest wyśmienita i nic nie zastąpi pierogów, niemniej jednak warto szukać nowych smaków. Od czasu do czasu zjeść sushi, albo zamówić coś tajskiego. Istnieje w końcu mnóstwo barów, do których można albo pójść, czy też zamówić coś online. Czy to obiadokolację czy chociażby drugie śniadanie w robocie. Jednakże przede wszystkim – możemy kucharzyć z naszymi pociechami i w ten sposób pokazywać, iż to co odmienne, nie musi być w żaden sposób niedobre.

Napisałem o sushi – to doskonała potrawa. Niskokaloryczna, toteż nie ryzykujemy, iż dziecko dostanie nadwagi. Orientalna, zatem to dobry pretekst, aby pokazać obcą tradycję i trochę na jej temat dopowiedzieć. Nie masz wiedzy w tym temacie? W końcu posiadamy internet i bez liku przydatnych serwisów internetowych zawierających ciekawe, posegregowane wiadomości. Zaś sushi można bez problemu przygotować na własną rękę. Za pierwszym razem na pewno nie wyjdzie tak jak w profesjonalnej restauracji, lecz za to satysfakcja gwarantowana. A potem można pójść dalej i upichcić coś tajskiego. A potem na pewien okres od nowa powrócić do pierogów i kotletów.

Kocham podróże autem, ale zdaję sobie sprawę, iż nie każdy kierowca na tyle polega na własnych umiejętnościach bądź stanie technicznym własnej furki, ażeby zdecydować się na wyjazd zagraniczny. Aczkolwiek czasami należałoby się przełamać. Inna sprawa, że nic na siłę. W dwudziestym pierwszym wieku orientalne kultury można tak naprawdę poznawać całkiem nieźle z kanapy w swoim mieszkaniu.