foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Witam

na mojej stronie

Main Menu

Login Form

smartCoraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce i na świecie są samochody elektryczne. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wymienić swoje „zwykłe” auto spalinowe na nowy, bardziej ekologiczny model, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów tego rozwiązania. Samochody spalinowe mają bowiem i wady, i zalety.

Jako pierwszą zaletę wymienia się zwykle koszt eksploatacji. W Polsce można znaleźć darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, dowiedz się więcej. Koszt przejazdu wynosi wówczas 0 zł – żaden samochód nie będzie tak tani w eksploatacji. Ale takie stacje ładowania samochodów elektrycznych nie są zbyt często spotykane, trzeba więc czasem korzystać z płatnych, gdzie ceny potrafią zaboleć. Wciąż jednak przejechanie 100 km samochodem elektrycznym będzie tańsze niż samochodem na zwykłe paliwo. Zwłaszcza, że ładowanie samochodów elektrycznych najczęściej pewnie będzie odbywało się na własnej posesji. W takiej sytuacji kosz eksploatacji możemy jeszcze obniżyć. Zmiana sprzedawcy energii może sprawić, że będziemy jeździć za grosze.

e samochódKolejną zaletą jest ekologiczność takich pojazdów, choć jest to dyskusyjne. Nie emitujemy co prawda szkodliwych spalin, ale jakoś trzeba wytworzyć prąd, który zaopatruje stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a w Polsce większość energii pozyskuje się z węgla. Tutaj dobrze jest znaleźć takiego dostawę prądu, który będzie oferował sprzedaż energii elektrycznej z paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowych. Panele słoneczne można tez zainstalować w swoim domu.

I tutaj przechodzimy do wad: mieszkańcy bloków i sporych osiedli mogą mieć problem z naładowaniem samochodu. Będzie to trwało strasznie długo albo będzie w ogóle niemożliwe i wtedy pozostaną tylko ogólnodostępne stacje do ładowania samochodów elektrycznych, których wciąż nie ma za dużo. Będzie to także problemem w przypadku długich tras, samochody elektryczne mają bowiem ograniczone zasięgi (choć te z roku na rok się wydłużają i niektóre modele na jednym ładowaniu mogą przejechać i 400 km).

Kolejna wada to cena tego typu samochodu. Choć koszty eksploatacji są naprawdę niewielkie (lub można je obniżyć – zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to dobry pomysł), to sam zakup raczej wykracza poza możliwości przeciętnego Kowalskiego. Poza najtańszymi i najmniejszymi Smartami, elektryczne modele kosztują ponad 100 tys. zł w najprostszej wersji.

Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości stacje ładowania samochodów elektrycznych będą bardziej dostępne, a ceny tego typu pojazdów spadną – wtedy będzie to naprawdę świetne rozwiązanie. Dla inspiracji: ecodlafirm.pl.