Wyjazdy wakacyjne to kapitalna sprawa i nie ma chyba kogokolwiek, kto uważałby inaczej. Zanim wszakże oddamy się letniemu wypoczynkowi, w dane miejsce należy dojechać. A sama droga może być niezmiernie męcząca. Z tej przyczyny bezwarunkowo powinno się się zabezpieczyć w zapas książek, a najlepiej również w ulubioną muzykę oraz jakieś seriale.

 

Oczywiście, jeżeli wybieramy się w góry 50 kilometrów od domu, podróż można sobie urozmaicić normalną rozmową z towarzyszem bądź słuchaniem radia. Jadąc w jakieś miejsce godzinę-dwie raczej ciężko się znudzić. Mówię tu bardziej o tych dalekich podróżach. Abstrahując od tego, jaki środek lokomocji wytypujemy - czy będzie to autokar czy samolot - może się przydarzyć, że przybycie do miejsca docelowego pochłonie nam np. 20 h. Wówczas bezsprzecznie powinno się wynaleźć sobie dodatkowe przyjemności.

I w tym miejscu z pomocą przychodzą przede wszystkim książki. Nie każdy jest w stanie czytać w podróży, niektórym nie wyrabiają oczy (częstokroć na przykład stają się bardzo wysuszone w samolocie), a wielu innym po prostu przewraca się w żołądku. Na szczęście nie posiadam tego problemu, zatem książka jest dla mnie głównym wyposażeniem w trakcie letnich wyjazdów. Posiada 2 zalety - po pierwsze sprawia, że czas leci szybciej, a po drugie czytając w samochodzie szybko dopada mnie senność i na skutek tego zdołam część drogi przekimać.

Oczywiście zawsze posiadam też przy sobie słuchawki oraz zapas albumów, które chcę uważnie przesłuchać. W końcu w podróży można się na kawałkach dość dobrze skoncentrować. Z tej przyczyny nieraz w takich sytuacjach nadrabiam zaległości wydawnicze. Moim ostatnim odkryciem z kolei jest oglądanie w podróży seriali. Jest to wyjątkowo użyteczne przy dalszych podróżach samolotami. Na dalekich odległościach samoloty na ogół są zaadaptowane do takiego umilania turystom podróży. Ekrany w zagłówkach są obecnie właściwie normą. I w takim przypadku warto sobie zapodać jakąś śmieszną komedię i czas leci nadzwyczaj prędko.

Dziwią mnie zawsze podróżni - a widuję ich wielu - którzy całą drogę nie robią praktycznie nic. Ani książki, ani słuchawek na uszach, ani jakiejkolwiek innej przyjemności. Siedzą i rozglądają się dookoła. Wyjazdy bywają trudne, lecz to też bardzo dobry czas, jaki jesteśmy w stanie dobrze spożytkować. Nadgonić braki lekturowe bądź dogłębnie posłuchać muzyki. Wskazane jest korzystać z tychże sposobności.